خيلي تنها خيلي تنها .

خيلي تنها

قيمت لنت ترمز عوامل تاثيرگذار كدامند؟

قيمت لنت ترمز يكي از مسائلي است كه همواره ذهن صاحبان خودروها را به خود درگير كرده است. قيمت لنت ترمز مي­تواند به عوامل مختلفي وابسته باشد كه از جمله مهم­ترين آن­ها مي­توان به مواردي همچون: جنس لنت ترمز، نوع خودروي سواري، اعتبار شركت توليد كننده­ ي لنت ترمز و فناوري استفاده شده در ساخت لنت ترمز اشاره كرد. اين عوامل مي­توانند قيمت لنت را تا چندين برابر تحت تأثير قرار دهند و صاحبان خودرو را با مشكلات زيادي براي تعويض لنت ترمز مواجه كنند. در اين مقاله قصد داريم عوامل موثّر بر قيمت لنت  را براي شما بررسي نماييم.

قيمت لنت ترمز

قيمت لنت ترمز براي خودرو­هاي لوكس بالاتر از خودرو­هاي معمولي مي­باشد

جنس لنت ترمز از مهم­ از مهم­ترين عوامل موثّر بر قيمت لنت ترمز مي‌­باشد

جنس لنت ترمز از جمله مهم­ترين عوامل تأثير گذار بر روي قيمت لنت ترمز مي­باشد و مي­تواند قيمت لنت را تا چندين برابر افزايش دهد. در گذشته از موادّي همچون آزبست براي ساخت لنت ترمز استفاده مي­شد كه همين امر باعث مي­گرديد تا قيمت لنت در آن زمان بسيار پايين­تر از امروز باشد. اين مادّه به مقدار فراوان از معادن استخراج مي­شد و براي مصارفي همچون: ساخت لنت ترمز و توليد پارچه­هاي نسوز استفاده مي­گرديد و همين عامل يكي از دلايل پايين بودن قيمت لنت ترمز در آن دوران محسوب مي­شد. با گذشت زمان دانشمندان كشف كردند كه استفاده از آزبست مي­تواند موجب ابتلاي انسان به سرطان ريه گردد و به همين دليل استفاده از اين مادّه براي ساخت لنت ترمز ممنوع گرديد. پس از آن دوران، شركت­هاي توليد كننده­ي لنت به استفاده از موادّ ديگري همچون سراميك و فلز براي ساخت لنت ترمز روي آوردند كه همين مسئله موجب افزايش قيمت لنت ترمز گرديد.

به طور كلّي، امروزه لنت­هاي موجود در بازار براي خودروهاي سواري به سه دسته تقسيم مي­شوند. اين سه دسته عبارتند از: لنت­هاي ارگانيكي، لنت­هاي نيمه فلزّي و لنت­هاي سراميكي. واضح است كه قيمت لنت  در رابطه با اين سه مدل متفاوت است زيرا كه موادّ به كار رفته در ساخت آن­ها با يكديگر تفاوت دارد. به طور كلّي، لنت­هاي سراميكي گران قيمت­تر از ساير لنت­ها محسوب مي­شوند زيرا كه پروسه­ي ساخت آن­ها از پيچيدگي و ظرافت خاصّي برخوردار است و همين مسئله باعث مي­شود كه قيمت لنت ترمز در اين مدل بالا­تر باشد. البتّه بد نيست بدانيد كه اين نوع از لنت­ها بيشتر بر روي خودروهاي لوكس و گران قيمت وجود دارند و خودروهايي كه مردم عادّي از آن­ها استفاده مي­كنند بيشتر از لنت­هاي ارگانيكي بهره مي­برند. لنت­هاي ارگانيكي ارزان­ترين نوع لنت محسوب مي­شوند و اين نوع از لنت بيشتر بر روي خودروهاي عادّي نصب مي­گردد و به همين دليل قيمت لنت  براي اين دسته پايين­تر از ساير مدل­ها مي­باشد.

قيمت لنت ترمز مي­تواند بر اساس موادّ به كار رفته در ساخت لنت ترمز متفاوت باشد

آيا نوع ديگري از لنت ترمز نيز وجود دارد؟

لنت­هاي نيمه فلزي نوع ديگري از لنت­ها هستند كه در ساخت آن­ها از تركيب موادّ مختلفي با فلزّات براي لنت ترمز استفاده مي­شود. قيمت لنت نيمه فلزّي نسبت به لنت­هاي ارگانيكي كمي‌گران­تر است ولي اين لنت­ها معمولاً از كيفيّت ساخت بهتر و در نتيجه عمر مفيد بالا­تري برخوردار هستند. در ساخت اين نوع از لنت­ها گاهي از تركيب ?? مادّه­ي مختلف براي ساخت لنت استفاده مي­گردد كه همين مسئله موجب شده است كه اين نوع از لنت­هاي در انواع مختلفي در بازار موجود باشند. البتّه لازم است بدانيد كه لنت­هاي ديگري همچون لنت­هاي كم فلزّ و لنت­هاي زينتري نيز در بازار موجود هستند ولي كاربرد آن­ها براي خودرو­هاي عادّي نيست و بيشتر بر روي خودرو­هاي لوكس و يا خودرو­هاي مسابقه­اي از اين نوع از لنت­ها استفاده مي­گردد و با­ الطبع قيمت لنت ترمز زينتري و كم فلز از لنت­هاي معمولي بالا­تر است.

نوع خودروي سواري عامل مهم ديگر است كه بر روي روي قيمت لنت ترمز تأثير مي­ گذارد

مسلماً نوع مدل خودرو و ميزان مدرن بودن آن مي­تواند بر روي قيمت لنت ترمز تأثير مستقيم بگذارد. خودروهاي جديدتر و بروز­تر نسبت به خودروهاي سواري معمولي هزينه­هاي بيشتري را براي تعويض لنت ترمز براي صاحبان خود ايجاد مي­كنند. قيمت لنت  براي خودروهاي لوكس معمولاً بيشتر از خودروهاي توليد داخل مي­باشد و اين مسئله به چند عامل مهم وابسته است. يكي از دلايل مهم اين امر كيفيّت بالاي اين لنت­ها مي­باشد كه مي­تواند قيمت لنت اين خودروها را تا چندين برابر افزايش دهد.

قيمت لنت ترمز پژو

لنت ترمز پژو تيگران

لنت­هاي ترمز ارزان­تر معمولاً عمر كم­تري دارند

اعتبار كارخانه­  لنت سازي و تكنولوژي به كار رفته در ساخت لنت ترمز

به طور كلّي، هرچقدر اعتبار يك كارخانه ­ي توليد لنت بيشتر باشد متعاقباً قيمت لنت­ ترمز­ توليدي آن كارخانه نيز بيشتر خواهد بود. اين كارخانه­‌ها به دليل استفاده كردن از تكنولوژي­هاي پيشرفته برايساخت لنت ترمز معمولاً لنت­هاي گران قيمت­تري را توليد مي­كنند. بالا بودن قيمت لنت ترمز­ توليد شده توسّط اين كارخانه ­ها بي دليل نمي­باشد زيرا كه اين لنت­ها معمولاً كيفيّت بسيار بالا­تري نسبت به ساير لنت­ها دارا مي­باشند و به همين دليل، صاحبان خودرو نياز به تعويض زود هنگام لنت­هاي خودرو ندارند و با يك بار استفاده از لنت­هاي توليدي اين كارخانه گاهي تا ??? برابر حالت عادّي از اين لنت­ها استفاده مي­كنند. به طور كلّي، ميانگين عمر لنت­هاي خودرو در حدود ????? كيلومتر است و معمولاً بعد از طي شدن اين مسافت لنت­هاي خودرو ديگر كيفيّت و كارايي لازم را نخواهند داشت.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۴۸:۴۰ توسط:صمن موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :