خيلي تنها خيلي تنها .

خيلي تنها

اتصال دوربين مداربسته به كامپيوتر و لپ تاپ

اتصال دوربين مداربسته به كامپيوتر و لپ تاپ

كساني كه از دوربين مداربسته استفاده مي كنند گاها اين سوال برايشان پيش آمده كه نحوه اتصال دوربين مداربسته  هايك ويژن  به كامپوتر و لپ تاپ چگونه است؟. به طور كلي روش اتصال دوربين مداربسته آنالوگ و تحت شبكه به لپ تاپ متفاوت است. البته در برندها و مدل هاي متفاوت دوربين مداربسته ممكن است كمي تفاوت وجود داشته باشد. از اين رو ما در اين مقاله به صورت كلي و به ساده ترين روش مراحل اتصال دوربين به لپ تاپ را آموزش مي دهيم.

اتصال سيستم مداربسته تحت شبكه

نكته اي كه در مورد نصب دوربين مداربسته تحت شبكه IP به لب تاب بايد بدانيد اين است كه اين آموزش صرفا جهت اتصال دوربين در شبكه داخلي است و نه اينترنت. در صورتي كه مي خواهيد عمل انتقال تصوير يا تنظيمات اينترنتي دستگاه را انجام دهيد بهتر است مقاله ” آموزش انتقال تصوير دوربين مداربسته”  را مطالعه كنيد.

? راه حل براي اتصال دوربين مدار بسته IP  به سيستم Mac يا كامپيوتر

روش ?:

دوربين WiFi يا PoE خود را مستقيماً و بدون اينترنت به PC يا Mac خود وصل كنيد.

از آداپتور برق براي وصل شدن به برق و شارژ دوربين استفاده كنيد. اتصال شبكه را در كابل پيدا كنيد و از كابل شبكه براي اتصال به دوربين استفاده نماييد. سپس انتهاي ديگر كابل شبكه را به كامپيوتر متصل كنيد. آدرس IP دوربين امنيتي را بر روي كامپيوتر اسكن و پيدا كنيد. آدرس IP كامپيوتر را به network prefix دوربين IP تغيير دهيد. اكنون دوربين IP شما به صورت مستقيم با كامپيوتر شخصي شما در ارتباط است، زيرا هر دو اكنون در يك LAN كوچك هستند.

روش 2:

دوربين WiFi خود را از طريق روتر و بوسيله اينترنت به كامپيوتر وصل كنيد.

اگر شبكه WiFi داريد و مي خواهيد دوربين IP خود را از راه دور نظارت كنيد. بايد از طريق روتر خود دوربين بي سيم يا واي فاي خود به صورت بي سيم به كامپيوتر وصل شويد. از آداپتور برق براي وصل شدن و شارژ دوربين استفاده كنيد. براي تنظيم اوليه يك دوربين WiFi بايد كابل شبكه به روتر متصل شود. زيرا دوربين جديد به طور اتوماتيك نمي تواند شبكه اي را كه هرگز از آن استفاده نكرده است را شناسايي و انتخاب كند.

بنابراين كابل به طور موقت وصل است و پس از تنظيمات صحيح WiFi، مي توانيد كابل را از دوربين و روتر جدا كنيد. بر روي كامپيوتر، نرم افزار نظارت را راه اندازي كرده، مراحل نصب را اجرا كنيد. شما مشاهده مي كنيد كه دوربين به كامپيوتر شما اضافه شده و تماشاي مستقيم تصوير ميسر مي شود.

روش ?:

يك دوربين PoE (سيمي) را بدون سوئيچ يا انژكتور به كامپيوتر وصل كنيد.

اتصال دوربين IP سيمي PoE به كامپيوتر از طريق روتر شبيه و حتي بسيار ساده تر از اتصال دوربين WiFi است. چون ديگر نيازي به استفاده از آداپتور برق، تنظيم WiFi و حذف كابل شبكه نداريد. PoE به اين معني است كه شما مي توانيد فقط با استفاده از يك كابل شبكه واحد براي انتقال ويديو و برق استفاده كنيد.

بنابراين فقط دوربين را از طريق كابل شبكه به روتر متصل كنيد و دوربين همزمان مي تواند به منبع تغذيه و شبكه دسترسي داشته باشد. بر روي كامپيوتر، نرم افزار نظارت خاص دوربين را راه اندازي كنيد. در اين حالت دوربين به كامپيوتر شما اضافه شده و تماشاي مستقيم تصوير ميسر مي شود.

روش 4:

يك دوربين PoE سيمي IP را با سوئيچ يا انژكتور به كامپيوتر وصل كنيد.

اگر روتر شما از PoE پشتيباني نمي كند، براي اتصال دوربين IP خود به كامپيوتر به يك انژكتور PoE يا سوئيچ PoE نياز داريد.

روش 5:

دوربين مدار بسته را بدون شبكه به Mac يا كامپيوتر شخصي خود متصل كنيد.

بعضي سيستم هاي امنيتي، شبكه هاي اختصاصي خود را دارند و مي توانند بدون شبكه روتر كار كنند. تمام دوربين ها را به NVR وصل كنيد. نصب را از طريق ويزارد نرم افزارها شروع كنيد تا شما را به مشاهده دوربين هاي خود و ساير تنظيمات راهنمايي كند. اكنون مي توانيد تمام دوربين هاي IP را در مانيتور خود مشاهده كرده و ضبط را شروع كنيد.

اگر قصد خريد دوربين مداربسته را داريد به اين نكته توجه كنيد كه برندهاي مختلف با قيمت هاي متفاوت و قابليت هاي مشخصي از دوربين مداربسته در بازار ايران وجود دارد. بهترين قيمت دوربين مداربسته  را مي توانيد در وبسايت شركت مهر تجارت نمايندگي رسمي برند هاي تي وي تي و هايك ويژن مشاهده كنيد و از خدمات فني پس از فروش اين شركت نيز بهره مند شويد.

اتصال سيستم مداربسته آنالوگ به لپ تاپ

به طور كلي در سيستم آنالوگ دوربين هاي مداربسته به صورت مستقيم امكان اتصال به كامپيوتر را ندارند. در اين سيستم شما بايد دوربين ها را به صورت غير مستقيم به كامپيوتر متصل كنيد. اين كار مي تواند از طريق دستگاه DVR يا كارت DVR صورت بگيرد. از آنجا كه استفاده از كارتهاي DVR تقريبا منسوخ شده در اين قسمت نحوه اتصال دستگاه DVR به كامپيوتر يا لپ تاپ را بررسي مي كنيم.

مراحل اتصال سيستم مداربسته آنالوگ به لپ تاپ يا كامپيوتر

  1. دستگاه DVR را روشن كرده و با مانيتور به صورت مستقيم به منوهاي آن دسترسي پيدا كنيد.
  2. به منوي اصلي رفته و وارد قسمت Network يا شبكه شويد. (اين قسمت معمولا در منوي تنظيمات يا Configuration است.)
  3. آدرس IP دستگاه را از اين قسمت تنظيم كنيد. اين آدرس بايد رنجي برابر رنج شبكه اصلي شما داشته باشد و قسمت آخر آدرس نبايد مشابه هيچ يك از تجهيزات موجود در شبكه باشد.
  1. پس از تنظيم آدرس IP، آدرس انتخاب شده را يادداشت كنيد.
  2. دستگاه DVR خود را از طريق يك كابل شبكه به صورت مستقيم يا از طريق سوئيچ به كامپيوتر يا لپ تاپ متصل كنيد.
  3. در كامپيوتر خود مرورگر Internet Explorer را باز كرده و ادرس IP دستگاه DVR را در قسمت نوار ادرس بنويسيد. (براي مثال 192.168.1.10)
  4. در صورتي كه قسمت هاي قبل را به درستي انجام داده باشيد پنجره اي براي وارد كردن نام كاربري و كلمه عبور براي شما باز مي شود.
  5. كلمه عبور و نام كاربري دستگاه DVR خود را وارد كنيد (همان كلمه عبور و نام كاربري كه براي وارد شدن به DVR استفاده مي كنيد.)
  6. پس از وارد شدن احتمالا امكان ديدن تصاوير دوربين ها را نخواهيد داشت. پيغامي در زير صفحه ظاهر خواهد شد كه از شما درخواست مي كند ActiveX مورد نياز براي دوربين هاي دريافت كنيد. بر روي آن كليك كنيد تا Activex از دستگاه دريافت شود.
  7. پس از دريافت و نصب ActiveX صفحه مرورگر را refresh كنيد. تصاوير دوربين هاي مداربسته بر روي كامپيوتر شما قابل دسترسي خواهد بود.

 

HDMI و مزاياي آن براي پروژه نصب دوربين مداربسته

حال كه آشنا شديد چگونه دوربين مداربسته را به لپ تاپ وصل كنيم ، بهتر است كمي نيز با تجهيزات نصب آشنا شويد. كابل HDMI  مخفف عبارت High-Definition Multimedia Interface به معناي رابط چند رسانه اي با كيفيت بالا مي باشد. هنگامي كه تصاوير دوربين مداربسته را توسط كابل HDMI به مانيتور مي دهيد، كيفيت تصاوير به نسبت زماني كه همين تصاوير را با كابل VGA منتقل مي كنيد، به مراتب بيشتر است.

در حال حاضر به همين دليل كاربرد اين كابل از مابقي بيشتر مي باشد. اما نكته مهم در مورد استفاده بيشتر از اين كابل، انتقال صدا و تصوير توسط آن است. تصور كنيد دوربيني كه نصب كرده ايد داراي ميكروفن داخلي باشد و شما با كابل كواكسيال تصوير و صدا را به دستگاه رسانده ايد . براي اينكه اين صدا و تصوير همزمان از دستگاه به مانيتور منتقل شود نياز به كابل HDMI داريد چرا كه كابل VGA قادر به ارسال صدا نمي باشد.

معايب كابل VGA براي پروژه نصب دوربين مداربسته

كابل VGA مخفف عبارت Video Graphics Array به معناي آرايه گرافيكي ويدئو مي باشد. وظيفه اين كابل انتقال ديتاي تصوير بصورت آنالوگ مي باشد و كم كاربردترين كابل براي انتقال تصاوير به روي مانيتور است.

سه مورد از مهمترين دلايل عبارت اند از:

?-كيفيت پايين انتقال تصاوير دوربين مداربسته به مانيتور

?-عدم توانايي در انتقال صدا از دستگاه به مانيتور حتي اگر دوربين شما ميكروفون دارد باشد .

?-محدوديت در متراژ اين كابل براي انتقال تصاوير

اتصال با نرم افزار VMS يا CMS

از انجايي كه نرم افزارهاي متفاوت ظاهر و تنظيمات كاملا متفاوتي دارند امكان اموزش اتصال به آنها وجود ندارد. بسياري از نرم افزارهاي VMS جديد به صورت خودكار دوربين شبكه يا DVR را شناسايي مي كنند و كار نصب آنها از مراحل گفته شده ساده تر است. براي مثال در  دوربين هاي هايك ويژن از نرم افزار IVMS-4500 براي انتقال تصاوير مداربسته استفاده مي شود.

همچنين اگر نياز به دريافت خدمات فني  نصب دوربين مداربسته  داريد مي توانيد با كارشناسان شركت مهر تجارت تماس بگيريد تا در اسرع وقت به شما مشاوره هاي دقيق در خصوص نحوه نصب دوربين مداربسته در محل هاي مختلف را توضيح دهند.

نحوه مشاهده تصوير دوربين IP بر روي لپ تاپ

در برخي موارد كاربر به دلايل مختلفي از جمله محدوديت فضا ، بودجه ، عدم آگاهي از ميزان توسعه آينده سيستم و مواردي شبيه به اين ، در مرحله ابتدايي خريد سيستم مدار بسته تنها دوربين ها را خريداري مي كند در اين حالت براي ضبط تصوير دوربينهاي مدار بسته ، يك راه حل استفاده از لپ تاپ يا كامپيوتر و نرم افزار رايگان...

نحوه مشاهده تصوير دوربين IP بر روي لپ تاپ
در برخي موارد كاربر به دلايل مختلفي از جمله محدوديت فضا ، بودجه ، عدم آگاهي از ميزان توسعه
آينده سيستم و مواردي شبيه به اين ، در مرحله ابتدايي خريد سيستم مدار بسته تنها دوربين ها را
خريداري مي كند در اين حالت براي ضبط تصوير دوربينهاي مدار بسته ، يك راه حل استفاده از لپ تاپ

يا كامپيوتر و نرم افزار رايگان هايك ويژن مي باشد .

ضبط با استفاده از نرم افزار IVMS
در اين حالت تمامي دوربين هاي تحت شبكه را به يك سوئيچ شبكه متصل و سپس يكي از پورتهاي
سوئيچ را توسط كابل شبكه به پورت شبكه لپتاپ يا كامپيوتر متصل مي كنيم و مراحل زير را انجام مي دهيم:
نرم افزار IVMS-4200 هايك ويژن را از سايت هايك ويژن دانلود و بر روي كامپيوتر نصب كنيد
از بخش كنترل پانل وارد قسمت شبكه كامپيوتر شده و رنج آي پي لپ تاپ را با رنج آي پي دوربين
هاي هايك ويژن تنظيم نماييد ( NET ID لپ تاپ بايد با تمام دوربين هاي متصل به لپ تاپ يكسان
باشد و HOST ID لپ تاپ با دوربينها فرق داشته باشد )
وارد نرم افزار IVMS شويد و يك كاربر جديد با كلمه عبور جديد تعريف كنيد.
دوربين ها را به دستگاه اضافه كنيد و تصاوير را بر روي كامپيوتر ضبط نماييد.
توضيح : NET ID سه عدد سمت چپ IP دوربين است كه با نقطه از يكديگر جدا مي شوند و عدد چهارم از
چپ يا عدد اول از راست HOST ID مي باشد )
ضبط با استفاده از مرورگر
شيوه ي ديگر مشاهده تصوير از طريق مرورگر IE لپ تاپ است. پس از اتصال صحيح دوربين ها و هم
رنج كردن آنها با لپ تاپ مطابق آنچه در قسمت اول توضيح داده شد، مراحل زير را انجام دهيد .
نرم افزار SADP را از سايت هايك ويژن دانلود و بر روي كامپيوتر نصب كنيد.
با اسكن نرم افزار IP دوربينها را پيدا كنيد.
مرورگر IE را باز كنيد و عدد IP هر دوربين را بطور مجزا در يك صفحه وارد كرده و با زدن يوزرنم
و پسورد دوربين وارد قسمت تنظيمات دوربين IP شويد

 

 

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ تير ۱۴۰۰ساعت: ۰۴:۰۰:۰۱ توسط:صمن موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :